GRY I ZABAWY
KOSZYKÓWKA

Zapewne organizujecie Festyn Zdrowia na terenie swojej szkoły. Jeśli dysponujecie boiskiem szkolnym, nie ma problemu, aby zorganizować turniej np. w koszykówkę! Zasady gry są wszystkim znane, a sama gra cieszy się dużą popularnością w szkołach. Poproście nauczycieli wf-u, żeby pomogli Wam zorganizować turniej pucharowy. Możecie grać w drużynach klasowych, ale niekoniecznie. Dobry pomysł to zorganizowanie turnieju uczniowie kontra nauczyciele lub rodzice! Pamiętajcie, że ważna jest dobra organizacja rozgrywek. Zaplanujcie dokładne godziny gry!
PRZECIĄGANIE LINY

Potrzebujemy:

liny o długości co najmniej 33 m i 10 cm grubości
kolorowej taśmy wyznaczającej środek liny
dwóch drużyn po 8 zawodników

Zabawa polega na tym, że dwie drużyny stoją naprzeciwko siebie i z całych sił ciągną linę w przeciwnych kierunkach, tak żeby przeciągnąć przeciwnika na swoją stronę. Przed rozpoczęciem meczu linę układa się na ziemi tak, aby jej środek, zaznaczony kolorową taśmą, znajdował się na środku linii dzielącej pole gry. Następnie, kiedy zawodnicy stoją już przy linie, sędzia wydaje polecenie chwycenia liny i rozpoczęcia przeciągania.

Pamiętajcie, że nie wolno oplatać się liną, blokować jej między ramieniem a tułowiem, oplatać wokół ramienia, ani na niej siadać!

Aby w zabawie wzięła udział jak największa liczba uczestników festynu możecie rozpisać zawody według własnego pomysłu.
BIEG Z PRZESZKODAMI

Potrzebujemy co najmniej dwóch drużyn po minimum 3 zawodników. Zachęcamy oczywiście do zorganizowania zawodów pucharowych – tak aby w zabawie wzięła udział jak największa ilość osób. Ustalamy linię startu i odległy o kilkanaście metrów punkt, w którym zawodnicy muszą zawrócić z powrotem na linię startu. Drużyny ustawiają się obok siebie w szeregu. Pierwszy zawodnik wykonuje tor przeszkód i zawraca do swojej drużyny - gdy dobiegnie - kolejny zawodnik rusza. wygrywa ta drużyna, której zawodnicy jak najszybciej uporają się z torem przeszkód.

Bieg z przeszkodami można zorganizować na wiele sposobów – np.:
bieg przez płotki,
bieg z jajkiem lub piłeczką pingpongową na łyżce,
bieg z książką lub woreczkiem grochu na głowie,
bieg z monetą na czubku buta
BADMINTON

Badminton jest wprawdzie grą halową, ale gdy na dworze jest ładna pogoda spokojnie możemy go przenieść na boisko szkolne. Czego potrzebujemy? Przede wszystkim miejsca do wyrysowania kortu (połowa kortu ma 6,7 m długości i 5,18 szerokości), siatki (o wysokości 1,55 m) oraz zestawu rakietek i lotek (do gry na dworzu lepsze będą lotki plastikowe). Rozgrywka może odbywać się pomiędzy dwoma zawodnikami lub dwoma parami. Proponujemy grę do dwóch wygranych setów, każdy do 21 punktów (w przypadku remisu 20:20 trzeba zdobyć 2 punkty przewagi, przy czym set kończy się po zdobyciu 30 punktów przez któregoś z zawodników). Punkty można zdobyć z każdej akcji. Taki mecz będzie trwał około 20 minut. Można również zorganizować zawody w podbijaniu lotki np. kto podbije ją największą ilość razy lub kto podbije ją wyżej itp.
WYŚCIGI W WORKACH

Zabawa stara jak świat, ale nadal bardzo popularna na wszelkiego rodzaju festynach. Konkurencja polega na pokonaniu wyznaczonego dystansu od startu do mety w jak najkrótszym czasie skacząc w worku. Wygrywa ten uczestnik zabawy, który jako pierwszy dotrze do mety. Do zabawy będą nam potrzebne worki – tyle sztuk ilu zawodników przewidujemy. Zawsze możemy podzielić zawodników na drużyny, ustawić je w rzędach i wyznaczyć punkt, który należy obiec i wrócić do drużyny przekazując worek kolejnemu zawodnikowi. Wówczas wygrywa ta drużyna, której wszyscy uczestnicy ukończą bieg. Zaproście do zabawy nauczycieli i rodziców!
KOZŁOWANIE PIŁKI

Może nie jest to konkurencja olimpijska, ale świetnie sprawdzi się na Festynie! Do zabawy będziemy potrzebowali piłek (najlepiej do koszykówki – wiadomo najlepiej się odbijają), pachołków i … twardego podłoża ;) Można utrudnić konkurencję ustawiając na drodze zawodników ławkę, po której będą musieli przejść lub poprzeczką, pod którą trzeba będzie przejść nie przerywając kozłowania. Zawody można rozegrać między drużynami, wygrywa oczywiście ta, której wszyscy zawodnicy szybciej pokonają tor przeszkód.
STRZELANIE DO BRAMKI

Podczas tej gry możecie sami wymyślać zasady! Potrzebujemy tylko piłki i bramki –organizując Festyn na terenie szkoły zapewne macie boisko do piłki nożnej? Oczywiście odległość oddawania strzałów należy dostosować do wieku zawodników. Wiadomo, że z bliższej odległości będzie strzelać nasze młodsze rodzeństwo, a z dalszej tatusiowie ;) Strzały możemy oddawać z miejsca, z ruchu lub z podania od kolegi/koleżanki.
RAJD ROWEROWY

Jazda na rowerze to jedna z najprzyjemniejszych i cieszących się dużą popularnością wśród Polaków forma ruchu. Dlaczego więc nie zorganizować na zakończenie Festynu Zdrowia wspólnej wycieczki rowerowej z rodzicami i nauczycielami? Pamiętajcie tylko o kaskach i ochraniaczach! Warto wybrać taką trasę rajdu, żeby odwiedzić najciekawsze okolice w Waszym regionie. Polecamy przede wszystkim wycieczki po lesie lub wśród pól – warto unikać ruchliwych tras!
Więcej propozycji gier i zabaw szukaj na www.aktywniepozdrowie.pl/ruch-to-zycie